The Award for Outstanding Achievement in Wardrobe

Megan Cassidy

Sue & Kate at ‘Carry on Costumes Ltd’

Ellen McQuaid

 

The “GDS” Award for Venue Sustainability

Mayflower Theatre Southampton

Arcola Theatre

 

The ”d&b audiotechnik” Award for Outstanding Achievement in Sound

Lewis Rose

Simon Hendry

 

The Award for Outstanding Achievement in Company Management

Gemma Tonge

Anthony Field

Bernard Davies

 

The Award for Outstanding Achievement in Stage Crew

Alan Morley (London Old Vic)

Tom Mount (Towngate Theatre, Basildon)

 

The “ETC” receiving Venue Team of the Year Award

Mayflower Theatre, Southampton

Theatre Royal, Nottingham

Wales Millennium Centre

Milton Keynes Theatre

 

 

The Award for Outstanding Achievement in Lighting

Josh Carr

Peter Kramer

Damian Ridge

Mitchel Reeve

Alex Wardle

 

The Award for Outstanding Achievement in Wigs & Makeup

Melanie Bouvet

Pam Humpage

 

The “PRG” Award for Outstanding Achievement in Production Management

Andy George

Gary Beestone

Gordon Isaacs

Mark Sherwood

 

The Award for Outstanding Achievement in Follow Spotting

Linford Hudson

The Award for Outstanding Achievement in Prop Making

Gary Hardy-Brown (The Twins FX)

Paul Brown (Glyndebourne)

Antony Barnett (Royal Opera House)

 

The ‘PLASA Show‘ Award for Outstanding Achievement in Automation

Stage Technologies for The Body Guard

Miki Jablkowska

Paul Hardy-Brown (The Twins FX)

 

The Hire Company Team of the Year Award

White Light

Pirate Crew

Bristol Costume Services

 

The “TripleE” Award for Outstanding Achievement in Flys & Rigging

Danny Boyle (Leeds Grand)

The Twins FX

Darren Williamson

 

The  Award for Outstanding Achievement in Stage Door Keeping

Theatre Royal, Drury Lane, London

New Victoria Theatre, Woking

Theatre Royal, Plymouth

 

 

The ‘J&C Joel’ Award for Outstanding Achievement in Scenic Artistry

Pete Frankish

Jamie Bishop (The Twins FX)

 

The Award for Outstanding Achievement in Education

Stuart French

Tim Paver

Rachel Candler

 

“The Stage” Award for Outstanding Achievement in Stage Management

Stephen Cowin

Jack Conway

Jen Raith

Robert Clayton

 

The Award for Outstanding Achievement in Media Server Programming

Salvador Bettencourt Avila

Gillian Tan

 

The Award for Outstanding Achievement in Set Construction

Piers Rodd & Danny Hayter (All Scene)

Peter Frankish

Winner’s to be announced 19th September 2016